همه چیز دریاره پرورش قارچ در گلدان و منزل

//همه چیز دریاره پرورش قارچ در گلدان و منزل

همه چیز دریاره پرورش قارچ در گلدان و منزل

کاشت و پرورش قارچ در خانه یا در گلدان کار دشواری نیست، با فراهم کردن شرایط محیطی مناسب به راحتی می توان این کار را انجام داد. بر خلاف سایر گیاهان که از بذر رشد می کنند، قارچ از اسپورهای خیلی کوچک رشد می کند که در خاک ریشه ایجاد می کنند. در این متن اطلاعات مورد نیاز در مورد چگونگی شرایط رشد ایده آل قارچ، مراقبت از قارچ های در حال رشد و زمان مناسب برای برداشت قارچ گفته شده است.

انتخاب قارچ و بستر کشت

1 – نوع قارچی که می خواهید پرورش دهید را انتخاب کنید. صدها نوع قارچ خوراکی برای کاشت وجود دارد که بسیاری از آن ها را در خانه هم می توان کاشت. اگر برای اولین بار است که می خواهید پرورش قارچ انجام دهید باید چند گزینه را در نظر بگیرید. باید گونه ای را برای کاشت انتخاب کنید که قابلیت رشد در خانه را داشته باشد. شرایط محیطی برای رشد قارچ بسیار مهم است و در صورتی که شرایط مطلوب نباشد، قارچ به خوبی رشد نمی کند.

قارچ های سفید دکمه ای مقاوم هستند و محصول زیادی هم تولید می کنند. این نوع قارچ برای استفاده در وعده های غذایی روزمره، سالاد و سوپ بسیار عالی می باشد.

قارچ های صدفی نیز عطر و طعم ملایمی دارند و بسیار خوشمزه هستند. این قارچ ها زمانی که سرخ می شوند یا در سوپ استفاده می شوند طعم فوق العاده ای می سازند. از آنجا که قارچ های صدفی ظریف هستند در اغلب فروشگاه ها یافت نمی شوند. کاشت این قارچ در خانه از سایر قارچ ها خاص تر است.

قارچ شیتیک (Shiitake) یک طعم دودی دارد و به دلیل بافت سفت و محکمی که دارد یک جایگزین خوب برای گوشت است.

2 – یک بستر خوب برای کاشت قارچ ها انتخاب کنید. بستری که انتخاب می کنید باید برای نوع قارچی که می خواهید پرورش دهید، مناسب باشد. در بازار خاک های مخصوص پرورش قارچ موجود است. هر نوع قارچ از یک نقطه از جهان آمده است و بنابراین بستری که برای آن انتخاب می شود باید با شرایط رشد قارچ در زادگاهش مشابه باشد.

برای کاشت قارچ باید جعبه های چوبی عمق 16 سانتی متر و عرض 1 متر تهیه کنید و آن را با خاک مخصوص پرورش قارچ پر کنید.

قارچ دکمه ای به بستر کود کمپوست برای رشد نیاز دارد.

قارچ صدفی در بستر کاهی رشد می کند.

قارچ Shiitake بهترین رشد را در بستر چوبی یا خاک اره دارد. این قارچ ها در جنگل حتی روی یک تکه چوب هم رشد می کنند.

ایجاد یک محیط رشد مطلوب

1 – یک محل خنک و تاریک را انتخاب کنید. اگر تا به حال از یک جنگل عبور کرده باشید و تصادفا قارچ ها را دیده باشید، متوجه می شوید که آن ها تمایل به رشد در کنار سایه مرطوب درختان بلند دارند. اگر می خواهید قارچ را در خانه پرورش دهید باید یک محیط تاریک با درجه حرارت 13 تا 16 درجه سانتی گراد فراهم کنید. زیرزمین تاریک یک مکان ایده آل است. محیط های تاریک و محصور برای پرورش قارچ ها مطلوب و مناسب هستند.

اگر خانه شما در طول تابستان گرم می شود بهتر است پرورش قارچ را در زمستان انجام دهید تا مطمئن شوید محیطی که بستر های کشت قارچ در آن قرار داده شده است بیش از حد گرم نباشد.

2 – مکانی که قارچ در آن پرورش می دهید را مرطوب کنید. قارچ برای رشد مطلوب به سطح رطوبت بالایی نیاز دارد. اگر شما در یک منطقه خشک زندگی می کنید، باید یک دستگاه مرطوب کننده هوا تهیه کنید تا یک هوای مطلوب برای رشد قارچ ها فراهم شود.

محیط های تیره و مرطوب، جذب کننده کپک ها و حشرات هستند بنابراین باید مواظب این مشکلات باشید. محیط باید تمیز باشد. بسترهای کشت نیز باید استریل باشند، در غیر این صورت در بسترهای کشت آلودگی ایجاد می شود. مکانی که برای پرورش قارچ انتخاب می کنید باید شرایطی شبیه به فضای بازی که قارچ در آن جا رشد می کند، داشته باشد.

انواع مختلف قارچ ها، برای رشد به شرایط متفاوتی نیاز دارند. تحقیق کنید قارچی که می خواهید پرورش دهید به چه میزان رطوبت برای رشد نیاز دارد، تا رطوبت هوا را به میزان کافی بالا ببرید.

کاشت بذر قارچ و نظارت بر رشد میسلیوم ها

1 – بذرهای قارچی که سفارش می دهید در کیسه های پلاستیکی هستند. بذرها را از کیسه بیرون آورید و در بستر کشت قرار دهید. از سرنگ های مخصوص کاشت بذر قارچ، برای قرار دادن بذر در بستر کشت استفاده کنید. بذرها را باید با عمق 3 تا 5 سانتی متری در خاک کاشت و بعد روی آن را با خاک پوشاند. این کار را در کل بستر کشت انجام دهید.

2 – بستر کشت را به مدت 2 هفته گرم نگه دارید. در این مرحله از رشد، درجه حرارت محیط باید 21 درجه سانتی گراد باشد. این کار رشد میسلیوم های سفید که در نهایت به قارچ تبدیل می شوند را تشویق می کند.

اگر شما قارچ را در محیطی کاشته اید که خنک است و کنترل کننده دما در آن محیط وجود ندارد، از یک هیتر برای گرم کردن محیط استفاده کنید تا بستر کشت به میزان کافی گرم شود.

اجازه ندهید درجه حرارت از 21 درجه سانتی گراد بالاتر رود. درجه حرارت بالاتر باعث از بین رفتن اسپورها می شود.

3 – زمانی که میسلیوم ها را مشاهده کردید درجه حرارت را پایین آورید. در این مرحله می توانید هیتر را بردارید و دما را به 13 تا 16 درجه سانتی گراد برسانید. درجه حرارت را در باقی مانده سیکل رشد، در همین محدوده ( 13 تا 16 درجه سانتی گراد) نگه دارید.

4 – زمانی که میسلیوم ها را مشاهده کردید به اندازه 2/5 سانتی متر خاک یا کود گیاهی روی سطح بستر کشت بریزید (برای محافظت از میسلیوم ها).

یک پارچه نازک روی لایه خاک یا کود گیاهی قرار دهید.

5 – لایه بالایی را مرطوب نگه دارید. از آب پاش برای مرطوب کردن پارچه نازک استفاده کنید. این کار را چند بار در روز انجام دهید. لایه بالایی باید حداقل به مدت 10 روز مرطوب نگه داشته شود.

مواظب باشید بیش از حد از آب استفاده نکنید. محیط فقط باید مرطوب باشد و از خیس کردن بستر کشت اجتناب کنید.

6 – بعد از گذشت 10 روز، پارچه نازک را بردارید . اضافه کردن خاک یا کود گیاهی را تا زمانی که کلاهک قارچ ها را مشاهده کردید یا زمانی که قارچ های کوچک شروع به جوانه زدن کردند، ادامه دهید.

برداشت قارچ

زمانی که قارچ ها به اندازه کافی رشد کردند و بزرگ شدند آن ها را برداشت کنید. زمانی که احساس کردید قارچ ها بالغ شده اند آن ها را برداشت کنید. شما می توانید قارچ ها را فوراً مصرف کنید یا برای استفاده های بعدی آن ها را خشک کنید.

پس از برداشت اولین قارچ ها، باردهی باز هم ادامه دارد. هر زمان که قارچ ها به اندازه مورد نظر شما رسیدند آن ها را برداشت کنید. چرخه برداشت قارچ معمولا سه یا چهار ماه طول می کشد.

پرورش قارچ در گلدان :
اطلاعاتی که در پایین آورده ایم مربوط به پرورش قارچ در گلدان است .
مقدمه پرورش قارچ در گلدان :

قارچ ها جزیی از سبزیجات به حساب می آیند , که در روی خاک یا منبع غذایی پرورش می یابد . نوع قارچی که بیش از همه در دسترس است و در سوپر مارکت ها وجود دارد , درواقع قارچ سفید دکمه ای است . آن دسته از قارچ هایی که کلاهک بر روی یک پایه قرار گرفته است , قارچ های آگاریسوس بیس پوروس هستند .
گونه های متنوعی از قارچ وجود دارد که از نظر کلاهک با هم متفاوت هستند .

بعضی از قارچ ها با پایه یا بدون پایه رشد می کنند . خطوطی که در زیر کلاهک قارچ قرار گرفته اند , مسئول تولید هاگ های میکروسکوپی هستند . این خطوط کمک می کنند که هاگ قارچ به اطراف پخش شده و بر روی زمین قرار بگیرد یا این که بر روی منابع غذایی دیگر رشد کند .


پرورش قارچ در گلدان و قارچ در خانه به خوبی رشد می کنند .

در جایی که شرایط دما و نور در سطح ثابتی نگه داشته شوند . جهت تولید و پرورش قارچ , باید اطلاعات کاملی از شرایط رشد و دمای این گیاه داشته باشید .
طول دوره جوانه زدن و رشد قارچ ها در حدود 3 هفته است و زمان برداشت آن نیز حدود 8 تا 10 هفته است .

قارچ ها به خوبی در فضای درونی خانه (پرورش قارچ در گلدان ) رشد می کنند و در انواع ظروف و گلدان ها به خوبی رشد می کنند .
هنکامی که شما تازه وارد هستید , انتخاب پرورش قارچ گزینه درستی نمی باشد .

جهت پرورش قارچ در گلدان باید اطلاعات کافی از محیط رشد آن نیز در اختیار داشته باشید .

کیت های پرورش قارچ در سوپر مارکت ها وجود دارد , اما نیازی به خرید این بسته ها نیست . در این مقاله اطلاعات جامع و مفیدی درباره پرورش قارچ در گلدان به افراد مبتدی می دهیم .

قارچ ها در دو حالت نارس و پخته استفاده و مصرف می شوند .

قارچ های شی تاک هنگامی که پخته شوند نمای بهتری خواهند داشت . قارچ ها منبع بارزی از سانیوم , پتاسیم , فیبر و ویتامین های D و B هستند .

انواع گونه های قارچ جهت پرورش قارچ در گلدان :

پرورش قارچ در گلدان : گونه های متنوعی از قارچ ها وجود دارند که می توان ان ها را در گلدان ها کاشت و پرورش داد .

این گونه های شامل

 • اویستر
 • قارچ سفید
 • سی تاک

هستند . گونه سی تاک بسیار گران قیمت هستند .

پرورش قارچ در گلدان قارچ های سفید دکمه ای :

در حالی که قارچ های سفید دکمه ای را می توان بدون تابش نور پرورش داد , این نوع قارچ ها بهترین گزینه برای پرورش در خانه یا باغ ها هستند .

قارچ های سفید دکمه ای می توان در طول تمامی ماه های سال پرورش داد . اما بهترین فصل , زمستان است .
پرورش قارچ های سفید دکمه ای آسان است و رشد سریعی دارند و برای مدت بیشتری باقی می مانند .

گونه قارچ سفید دکمه بسیار خوشمزه تر از سایر گونه های قارچ است .

کیت های پرورش این نوع قارچ ها در سوپر مارکت ها موجود است . این نوع از قارچ ها در محیطی که میزان نیتروژن بالا است , مانند کودهای کشاورزی اسب , به خوبی رشد می کنند . دمای ایده آل برای پرورش قارچ های سفید دکمه ای 21 درجه سانتی گراد است .

پرورش قارچ در گلدان قارچ های اویستر :

پرورش قارچ در گلدان : قارچ های اویستر گونه های بسیاری جهت پرورش قارچ در گلدان دارند . سرعت رشد این نوع قارچ ها بالا است . این قارچ ها منبع عالی پتاسیم , آهن و پروتئین هستند و میزان کلسترول بسیار پایین است .

دمای ایده آل برای پرورش قارچ های اویستر باید بین 10 تا 20 درجه سانتی گراد تنظیم شود .

کیت های پرورشی بهترین گزینه جهت پرورش قارچ های اویستر هستند . این کیت ها محتوی کنده چوب تلقیح شده یا یک کیسه است که از بذرهای استریل پر شده است . قارچ های اویستر می توانند تغییرات دما را به راحتی تحمل کنند و بهترین گزینه برای افراد مبتدی و تازه وارد است .

پرورش قارچ در گلدان قارچ های شی تاک :

پرورش قارچ در گلدان : به طور نرمال , قارچ های شی تاک بر روی چوب های سخت یا خاک اره چوب های سخت رشد می کند . این قارچ ها را می توان به راحتی در محیط داخل خانه و در گلدان بکارید . این نوع از قارچ ها بهترین گزینه برای اهداف تجاری هستند چرا که قیمت آن ها بسیار بالا است .

چگونه پرورش قارچ در گلدان را آغاز کنیم ؟

قارچ ها مانند گیاهان نرمال رشد نمی کنند , آن ها درواقع گیاه قارچی هستند . بنابر این , پرورش قارچ مانند پرورش گل و گیاه نمی باشد . باید از مراحل نسبتا متفاوتی پیروی کنید .
قارچ ها از بذر رشد نمی کنند , آن ها از طریق اسپور ( هاگ ) رشد می کنند . با استفاده از میکروسکوپ می توان به واضحی اسپورها را مشاهده کنید .
در ابتدا , باید بگوییم که قارچ ها هیچ گونه بذری ندارند . بلکه اسپور دارند , چیزی که با چشمان غیر مسلح مانند گرد و خاک به نظر می رسد , چرا که هر کدام از اسپورها بسیار کوچک و میکروسکوپی هستند .
به منظور تکثیر و پرورش قارچ ها در گلدان , می توانید اسپورها را از مغازه تهیه کنید .

خرید اسپور مانند خرید بذر برای گیاهان بذری است . رشد و پرورش گیاه از طریق اسپور زمان بر است و تا حدودی سخت .
پس بهترین گزینه خرید بذر مانند این گیاه است . بذرهای قارچ یک اسپور عایق شده است . و البته ساختار بنیادین یک قارچ محسوب می شود .

خرید این بذرها مانند خرید بذر برای گیاهان است . از مغازه یک اسپور خریداری می کنید که عایق بندی شده است . پرورش قارچ در گلدان از طریق این بذرها بسیار آسان تر خواهد بود و زمان کمتری نیز صرف می کند .
بهتر است از فروشندگان معتبر , مغاز های باغبانی یا مغازه های ارگانیک , بذرهای قارچ خوبی خریداری کنید
.

موادی که برای پرورش قارچ در گلدان به آن ها نیاز است :

در ابتدا , باید اطلاعات پایه در باره روند رشد قارچ ها و پرورش قارچ در گلدان به دست آورید .

پرورش قارچ در گلدان بسیار آسان و ساده خواهد بود , اما باید بگوییم که قارچ ها در خاک رشد نمی کنند . باید اطلاعات خوبی به دست آورید تا ببنید که قارچ ها دقیقا در کجا رشد می کنند .

باید بتوانید یک سری از موار ارگانیک را نیز تهیه کنید , برای مثال باید بتوانید رطوبت و نم را ثابت نگه دارید .

محیط رشد قارچ ها متفاوت است . بعضی از آن ها بر روی خاک اره نیز رشد می کنند , اما این گونه پرورش مناسب داخل خانه نمی باشد .
موادی که برای پرورش قارچ در گلدان انتخاب می کنید باید کود کمپوست استریل شده , علف خشک و پیت ماس یا حتی خشکیده باشد . گ

ونه های بسیاری وجود دارند که بر حسب گونه , شرایط نگهداری و هزینه نگهداری می توانید ان ها را نگهداری کنید .
موادی که به آن ها نیاز دارید بسته به نوع قارچی که پرورش می دهید متفاوت خواهد بود .

 •  پرورش قارچ در گلدان قارچ های اویستر : مواد مورد نیاز جهت پرورش این نوع قارچ ها کاه است .
 •  پرورش قارچ در گلدان قارچ های سفید دکمه ای : محیط رشد مناسب برای این نوع از قارچ , محیط کود ترکیب شده است .
 •  پرورش قارچ در گلدان قارچ های شی تاک » محیط رشد مناسب برای این نوع از قارچ ها , چوب های سخت یا خاک اره است .

گلدانی که برای پرورش قارچ در گلدان به آن نیاز دارید :

 •  قارچ ها برای رشد و پرورش در گلدان عالی هستند . قارچ ها در فضای بیرون خانه , بر روی درخت یا امثال آن , به خوبی رشد می کنند . اما قارچ شما باید در گلدان مناسب با شرایط رشد مناسب پرورش یابد .
 •  گلدان های مناسب جهت پرورش قارچ ها درواقع کیسه های آشغالی , گلدان پلاستیکی یا ظرف لباس های کثیف است .
 •  گلدانی که انتخاب می کنید باید 8 تا 12 اینچ عمق داشته باشد . سیستم زهکشی مناسبی باید داشته باشد .
 •  گلدان را باید استریل کرده و با آب گرم و صابون بشویید .

موقعیت قرار گیری برای پرورش قارچ در گلدان :

یک مکان تاریک یا سایه جهت پرورش قارچ در گلدان انتخاب کنید .

مکانی که انتخاب می کنید , باید دمای مناسبی نیز داشته باشد .

یک کابین بسته یا گوشه کمد بی استفاده یا هر مکان تاریکی در داخل خانه , یا حتی کابین های خالی آشپزخانه نیز , فضای کافی برای جای دادن گلدان و پرورش قارچ در گلدان را دارند .

به محض این که گونه مورد نظرتان , گلدان , موقعیت و میزان تولید را مشخص کردید , می توانید پرورش قارچ را آغاز کنید .

مراحل پرورش قارچ در گلدان :

مرحله 1 پرورش قارچ در گلدان :

به محض این که گلدان مورد نظرتان را انتخاب کردید , گلدان را از چوب سخت , دانه خشک شده مانند گندم یا ذرت خشک شده پر کنید ( بسته به گونه قارچ انتخابی تان ) . قارچ ها کلروفیل ندارند , اصلی ترین قسمتی که باعث سبز ماندن برگ ها می شود , و باید غذای خود را در طول رشد و از محیط کشت به دست آورند .
مرحله 2 پرورش قارچ در گلدان :
محیط کشت را برای پرورش قارچ در گلدان استریل کنید .
ابتدا , باید محیط کشت را استریل کنید . اگر می خواهید قارچ را بر روی محیط کشتی مانند خاک اره یا کاه پرورش دهید , باید قبل از تزریق بذرهای قارچ به محیط کشت , آن را استریل کنید . با استریل کردن باکتری های مضر در محیط کشت را نابود خواهید کرد و در نهایت قارچ های تازه و سالمی به دست خواهید آورد .
با قرار دادن گلدان در ماکرویو یا فر , می توانید محیط کشت را استریل کنید . محیط کشت را با آب کافی پر کنید , تا زمانی که آب برای 2 تا 3 دقیقه بجوشد دما را بالا ببرید .
مرحله 3 پرورش قارچ در گلدان :
یک گلدان کم عمق انتخاب کنید , که سطح بیشتری داشته باشد و محیط کافی و بیشتری برای پرورش قارچ داشته باشد .

گلدان را با محیط کشت پر کنید . اکنون با استفاده از طرف استریل شده و تمیز , بذر را در محیط کشت ترکیب کنید . اکنون گلدان را در محیطی گرم و مرطوب با دمای متوسط 21 درجه سانتی گراد قرار دهید . این دما برای رشد قارچ ها بسیار مناسب است .

گلدان را در جایی از خانه تان قرار دهید که نور کم و حتی اصلا نوری دریافت نکند ؛ جایی مانند زیر طبقه یا کابیت آشپزخانه که همیشه بسته باشد . این کار به نوعی باکتری به نام میسیلیوم اجازه رشد می دهد . این باکتری اصلی ترین منبع جهت پرورش و رشد قارچ محسوب می شود .
مرحله 4 پرورش قارچ در گلدان :
پس از دو هفته از زمان کشت , گلدان را بررسی کنید . محیط کشت را نیز به خوبی و با دقت بررسی کنید تا فرایند کلون شدن را مشاهده کنید .
اگر مشاهده کردید که محیط کشت کاملا توسط ریش ریش های سفید پوشیده شده است , این بدان معنا است که شرایط بسیار مناسب بوده و قارچ رشد خود را آغاز کرده است . اما در بعضی مواقع ممکن است بین 2 تا 4 هفته زمان ببرد تا ریش ریش های سفید روی خاک مشخص شوند .
اگر محیط کشت کلون شد , سپس گلدان را به محیطی تاریک و خنک منتقل کنید ؛ جایی که متوسط دما حدود 13 درجه سانتی گراد باشد .

بهترین مکان برای این مرحله از کار , زیر طبقه خانه , کابیت یا دراور است .
اگر هنگام مراجعه به گلدان , لکه های سبز یا قهوه ای رنگ بر روی سطح محیط کشت مشاهده کردید , سریعا آن ها را برداشته و دور بی آندازید .

پس سطح محیط کشت را با خاک خوب بپوشانید . پس از به اندازه ای آب بر روی آن اسپری کنید که خوبی در خاک نفوذ کند . پس از ان سطح خاک را با پارچه نمدار بپوشانید تا رطوبت را به خود جذب کند .
مرحله 5 پرورش قارچ در گلدان :
یک حرارت اندک را در نزدیک گلدان قرار دهید . این دقیقا کار خورشید را انجام خواهد داد . این کار باعث می شود که قارچ ها سریع تر رشد کنند .
به طور مداوم رطوبت سطح خاک را بررسی کنید . خاک باید همیشه رطوبت داشته باشد و نمدار باشد . بنابر این اگر به طور مداول به اسپری کردن آب ادامه دهید , این نیاز قارچ برطرف خواهد شد .
میزان رشد قارچ ها در محیط های سرد بهتر است . برای رشد سریع و بهتر قارچ , اجازه ندهید که دما ( 21 درجه سانتی گراد ) بالاتر برود .

همواره محیط پرورش قارچ در گلدان را خنک نکه دارید . حتی اگر دما به زیر 21 درجه سانتی گراد برسد نیز , قارچ به خوبی رشد می کند .
مرحله 6 پرورش قارچ در گلدان :
بعد از گذشت حدود 2 تا 3 هفته , بچه قارچ هایی را بر روی سطح گلدان مشاهده می کنید . همواره سطح خاک را مرطوب نگه دارید , محیط را تاریک و خنک , تا رشدش را تحریک کند . به محض این که قارچ ها به خوبی رشد کردند , باید آن ها را برداشت کنید .
هنگامی که کلاهک و پایه به خوبی رشد کردند , می توان ان ها را برداشت کرد .

از پودر قهوه جهت پرورش قارچ در گلدان استفاده کنید :

 •  یکی دیگر از راه های پرورش قارچ در گلدان خاک قهوه است . خاک قهوه محیط کشت مناسبی برای پرورش قارچ در گلدان هستند . هر دو نوع قارچ اویستر و دکمه ای در خاک قهوه به خوبی رشد می کنند .
 •  مقداری خاک قهوه تازه جمع اوری کنید , نیازی به استریل کردن آن ها نیست ؛ چرا که خود استریل هستند .
 •  اکنون محفظه مورد نظرتان را انتخاب کنید . محفظه مناسب می تواند کیسه رشد , کیسه فریزر با سوراخ های کوچک باشد .
 • اکنون دستتان تان را با صابون های ضدعفونی شست و شو دهید . بذرهای قارچ را با محفظه ترکیب کنید . بذرها را به خوبی ترکیب کنید , مطمئن شوید که بذرها به خوبی و کاملا در سراسر خاک پخش شده اند . اکنون محفظه را عایق بندی کنید .
 •  محفظه را در محیطی تاریک , خنک و خشک قرار دهید . میزان دمای هوا باید بین 18 تا 25 درجه سانتی گراد تنظیم شود . محفظه را برای مدت 2 تا 4 هفته در جایی قرار دهید . تا زمانی محفظه را نکه دارید که سطح محیط کشت کاملا سفید شود .
 •  اگر لکه های قهوه ای یا سبز رنگی را بر روی سطح محیط کشت مشاهده کردید , سریعا ان را بردارید .
 •  اکنون هنگامی که سطح محیط کشت کاملا سفید شد , جای محفظه قارچ را تغییر دهید . آن را در محیطی روشن قرار دهید و دوبار در روز محفظه را با اب اسپری کنید تا همواره مرطوب بماند . حواس تان باشد که محیط کشت هرگز خشک نشود .
 •  قارچ هایی که در خاک قهوه می کارید , پس از مدت 5 تا 7 هفته جوانه می زنند . محفظه را دائما مرطوب نگه دارید . در این حالت قارچ روز به روز بزرگ تر می شود . هنگامی که قارچ ها کاملا رسیده شدند ؛ یعنی پایه بلند شد و کلاهک بزرگ , زمان برداشت محصول فرا رسیده است .

پرورش قارچ در گلدان حاوی کیت رشد :

می توانید کیت های آماده پرورش قارچ در گلدان را از مغازه خریداری کنید .

این می تواند بهترین گزینه برای افراد مبتدی باشد . پرورش قارچ در گلدان از طریق کیت های آماده , گزینه ای سریع برای پرورش قارچ های خودتان است .

کیت های قارچ شامل کیسه های پلاستیکی محفظه هستند که با مواد لازم برای قارچ پر شده اند . تنها کاری که باید انجام دهید خرید این کیت ها هست و باید آن ها را در محیط مناسب رشد قرار دهید . در مدت زمان بین 7 تا 10 روز خواهید دید که جوانه های قارچ سر درآورده اند .

آفت و بیماری های پرورش قارچ در گلدان :

اگر قارچ تحت محیط استریل شده مراقبت و کنترل شود , نیازی به نگرانی راجع به بیماری و آفات نیست . اما نگرانی اصلی تان باید این باشد که میزان رطوبت از حد مجاز بالاتر نرود . برای این که از این بیناری جلوگیری کنید , سعی کنید که میزان رطوبت خاک را ثابت نگه دارید .

شیوه های برداشت قارچ از گلدان :

 •  زمانی که قارچ ها کاملا رسیدند , ان ها را برداشت کنید .
 •  می توانید به طور مستقیم با انگشت تان آن ها را از خاک بیرون بکشید . اما استفاده از انگشت برای برداشت قارچ ها می تواند به قارچ های کوچک در حال رشد صدمه وارد کند .
 • از چاقوی تیز برای برداشت قارچ ها استفاده کنید . با دقت از قسمت پایه آن ها را جدا کنید . اگر می خواهید با انگشت تان برداشت را انجام دهید , ابتدا قارچ را بچرخانید تا از پایه شل شود . مستقیما ان را نکشید .
 •  برداشت مناسب رشد قارچ های جدید را برای مدت 3 هفته افزایش می دهد . هنگامی که روند رشد قارچ به پایان رسید , سپس می توانید دوره بعدی را در همان زمان بکارید .

اصول ذخیره سازی قارچ ها در پرورش قارچ در گلدان  :

 •  هنگامی که قارچ ها را در یخچال نگه دارید سالم و تازه باقی خواهند ماند . آن ها را در یک کیسه کاغذی بپیچید و در فریزر قرار دهید .
 •  هنگامی که به خوبی ان ها را ذخیره نکنید , شروع به چروک شدن و انقباض می کنند .
 •  می توانید قارچ ها را برای مدت طولانی نگه دارید , هنگامی که نازک نازک بریده شوند . از دی هیدریتر استفاده کنید یا آن ها را در فر با دمای کم قرار دهید .
 •  قارچ های فریز شده مانند سایر مواد خوردنی , گزینه خوبی نمی باشند . هنگامی که قارچ ها را فریز کنید رنگ شان را از دست می دهند . قارچ ها را باید تازه به شیوه پختن یا زمانی که در اب جوش برای مدت 2 تا 3 دقیقه قرار می گیرند , میل کنید .

در منزل و بدون توجه به آب و هوا ورطوبت میتوان قارچ پرورش داد. پس اگر شما هم در منزل خود جای مناسبی برای کشت دارید بهتر است از همین حالا برای افزایش درآمد خود اقدام کنید.

علی الخصوص که به دلیل کوچک بودن محیط تولید قارچ های بدست آمده از کیفیت بهتری برخوردار هستند؛ میتوان به قیمتی بالاتر از سوپر مارکت ها قارچ را به فروش رساند.

• بهترین موقع برای پرورش قارچ در خانه بین ماههای مهر تا آذر است ولی چنانچه امکانات تهویه هوا و متعادل نمودن درجه حرارت محیط محل پرورش وجود داشته باشد میتوان پرورش قارچ را در ماههای دیگر سال تعمیم داد.

بطور کلی طرز پرورش قارچ مخصوص به خود آن است و می توان آن را در محیط تاریک پرورش داد و بجز نور مستقیم آفتاب، هر مقدار نور را تحمل می کند. در هر صورت در محل پرورش قارچ علاوه بر آنکه، بایستی تهویه هوا به خوبی انجام گیرد، درجه هوای محیط پرورش نیز باید بین ۱۵ – ۱۰ درجه نگهداری شود. علاوه بر این محل پرورش بایستی کاملا تمیز، قابل شستشو و فاقد درز یا محلی برای پرورش باکتریها، حشرات و قارچهای مضر باشد.

• اطاق پرورش قارچ:

عرض اطاق پرورش بایستی بحدی باشد که بتوان از راهروهایی که برای آن تعبیه می گردد، براحتی عبور نمود( حدود ۷۰ سانتی متر) عرض طبقات پرورش قارچ را نیز حداکثر ۱۸۰ سانتی متر در نظر می گیرند تا بتوان از دو طرف به وسط بستر قارچ دسترسی پیدا نمود و چنانچه طبقات پرورش قارچ در کنار دیوار باشد عرض آن را حداکثر ۹۰ سانتی متر قرار می دهند.

می توان قارچ را در جعبه های چوبی در اندازه ۶۰ در ۹۰ سانتی متر و عمق ۲۰ تا ۲۵ سانتی متر پرورش داد.

• به منظور صرفه جویی در هزینه اولیه می توان، هر طبقه را با تخته های سه سانتی متری به عرض ۹۰ تا ۱۸۰ سانتی متر پوشانده و کود را مستقیما کف هر طبقه ریخته و قارچ را در آن کاشت و به این ترتیب احتیاجی به جعبه های چوبی نخواهد بود. طبقه بندی ها معمولا در طول اطاق پرورش انجام می گردد.

طریقه پرورش قارچ, آموزش کاشت قارچ

آموزش پرورش قارچ

• روی سطح زمین نبایستی طبقه ای مستقر نمود، حداقل فاصله بین طبقه اول تا کف زمین ۱۵ سانتی متر و فاصله هر طبقه از هم ۶۰ سانتی متر می باشد.

بطور معمول برای پرورش قارچ در خانه فقط سه طبقه در نظر می گیرند و چنانچه اطاق به حد کافی وسیع باشد یک ردیف در طول اطاق در مجاور دیوار و یک طبقه (دو طرفه) در وسط و یک طبقه در طرف دیگر اطاق قرار می دهند بطوریکه دو راهرو به عرض ۷۰ سانتی متر در دو طرف طبقه وسط (۱۸۰ سانتی متری) باشد.

• در یک اطاق بزرگ به طول ۹ و عرض ۵/۶ متر می توان مساحتی در حدود یکصد متر مربع برای پرورش قارچ آماده نمود که از این سالن در هر فصل برداشت می توان استفاده نمود. و به ۸ تا ۸۵۰ کیلو قارچ دست یافت و چنانچه کاشت قارچ در جعبه های چوبی انجام گیرد تولید محصول از این میزان تا حدی بیشتر خواهد شد و در سالنی به ابعاد ۵/۹ و عرض ۵/۶ متر تعداد ۱۸۰ جعبه جایگزین می گردد که محصول آن در یک فصل برداشت به حدود یک تن می رسد.

• چنانچه محل پرورش قارچ محدود و کوچک باشد میزان احتیاج به کود و محلی که باید آن را تخمیر نمود، متناسب می باشد. لذا ترجیح داده می شود یک محوطه بتونی به ابعاد ۵/۱ متر ساخته و در مجاور آن محلی برای خروج آب مازاد کود در نظر بگیرند که فاضل آب را بتوان داخل سطل یا یک مخزن بتونی کوچک به ابعاد ۴۰ سانتی متر وارد نمود.

• کف مخزن اصلی را به ضخامت ۱۵ سانتی متر کاه ریخته و روی سطح کاه یک جعبه به ابعاد یک متر از جنس تور سیمی ضخیم که شبکه سوراخهای آن ۵/۰ سانتی متر باشد بطوری قرار می دهند که از هر طرف با دیواره مخزن بتونی ۲۵ سانتی متر فاصله داشته باشد.

اطراف این توری را از کاه پر نموده و داخل توری را از پهن اسبی مخلوط با کاه پر نموده و پهن را خوب متراکم نموده و سطح کود را نیز بطور گنبد مانند توده نموده تا آب باران به داخل توده کود نفوذ ننماید.

• پس از ۳ تا ۴ روز به علت فعالیت باکتریهای تخمیر، درجه حرارت محیط توده به ۷۰ درجه می رسد و مقداری از حجم توده کم می شود و در این موقع تمام توده کودی را که در مخزن قرار دارد برای هوادهی به محوطه مجاور توده برمی گردانند و در موقع برگرداندن کود بایستی سعی کرد حتی الامکان به تمام ذرات کود، هوا برسد تا اکسیژن مورد نیاز باکتریهای مخمر تامین گردد.

پس از چند ساعت این توده را مجددا به داخل مخزن بذری ریخته و سطح آن را با کاه بحد کافی انباشته تا سطح کود گنبدی شکل بشود. چنانچه در مخزن کوچک مجاور محل تخمیر فاضل آب جمع شده بوسیله سطل آن را روی سطح کود می پاشند تا رطوبت توده تامین گردد.

• مدت عملیات بین ۱۵ – ۱۰ روز به طول می انجامد و در این مدت ۳ – ۴ مرتبه بایستی کود برگردان بشود.

در خاتمه دوره سوم یا چهارم کود به رنگ قهوه ای تیره در آمده و ذرات آن ترد و شکننده شده و بوی مطبوعی از آن به مشام می رسد و چنانچه این شرایط در کود مشاهده نشود دلیل بر آن است که عملیات تخمیر به خوبی انجام نگرفته و در نحوه کار اشکالی وجود داشته است.

• نحوه اسکلت بندی:

اسکلت بندی طبقات از نبشی ۱۰ -۱۲ که با ضد زنگ رنگ شده باشد و یا از الوار چهار چوب ۱۰ سانتی متری ساخته می شود و بین ستونها چهار چوبی ۵ سانتی متری پیش بینی می گردد.

فاصله ستونهای عمودی از یکدیگر ۵/۱ متر و این فاصله در دو طرف بستر، بایستی حفظ گردد.

• تهیه بستر برای پرورش قارچ:

بهترین ماده برای پرورش قارچ، پهن اسبی و کاه می باشد. برای تهیه کود جهت پرورش قارچ مقداری پهن اسبی و کاه را مخلوط نموده و در ابعاد مناسبی در حدود ۳ متری آن را انبار نموده و آنها را روی هم بخوبی بکوبید.(لگد کنید) تا متراکم شود بطوریکه از نفوذ باران به داخل آن جلوگیری گردد.

پس از مدتی کوتاه عملیات تخمیر داخل توده کود شروع می شود و درجه حرارت محیط کود بالا می رود. همچنین می توان قبل از توده کردن کود مقداری آهک در حدود یک پنجم حجم پهن به آن اضافه و کاملا مخلوط کنید. سپس آن را توده نمود این عمل باعث می گردد که عمل تخمیر به تعویق بیافتد و در عین حال آمونیاک تولید شده را جذب و علاوه بر آن مقداری از رطوبت اضافی کود را جذب نماید.

• بعد از سه روز مجددا این توده را برگردانده و هوا داده و آن را مانند دفعه اول، انباشته و روی آن را بکوبید. سطح آن را شیب دهید تا آب باران به داخل آن نفوذ نکند و این عمل به فاصله ۴ – ۲ روز، چهار تا شش مرتبه باید تکرار گردد.

لازم به یادآوریست که چنانچه در مرحله اول به کود، آهک داده شده فاصله برگردان کود چهار روزه و در صورتیکه آهک داده نشده باشد فاصله برگردان کود دو روز می باشد.

• باید توجه داشت که بایستی دقت و مراقبت در نگهداری میزان رطوبت و حرارت داخل توده به عمل آید. زیرا هر اندازه مقدار رطوبت پهن زیاد باشد، محیط داخل کود، اسیدی شده و کود غیر قابل استفاده می گردد. بخصوص در موقع برگردان کردن کود، چنانچه مشاهده شود که کود بسیار خشک است، بایستی مقدار کمی غبار آب روی آن پاشید، از علائم مشخصه میزان رطوبت کود، آزمایش آنست، چنانچه مقداری کود را در دست بفشارید، نبایستی قطرات آب، از لای انگشتان(در هنگام فشار دادن) بچکد و فقط کافی است در اثر فشار به کود، کف دست، تر بشود. پس از آماده شدن کود بایستی اطاق پرورش را مجهز نمود.

• طرز کاشت قارچ در اطاق پرورش:

پس از آماده شدن کود آن را به داخل سالن انتقال داده و روی سطح هر ردیف به ضخامت ۱۵ سانتی متر کود را گسترده و سطح آن را کاملا مسطح می نمایند؛ این عمل را بایستی خیلی به سرعت و بدون آنکه کود حرارت خود را از دست بدهد انجام داد. پس از تکمیل و انجام کار کلیه درها و منافذ را بسته و مدت چهار روز کود را به حال خود رها کنید تا درجه حرارت کود و محیط اطاق بالا برود و حدود ۵۴ تا ۶۰ درجه برسد و این حرارت به مدت ۳۰ -۴۸ ساعت ثابت باقی بماند، بعد از آن درجه حرارت کود پائین آمده و به ۵۴ درجه می رسد. این عمل را عرق کردن محیط کشت می نامند؛ در حقیقت در این حرارت قسمت اعظم از محیط در اثر حرارت زیاد ضد عفونی شده و لارو حشرات و غیره از بین می روند.

از این تاریخ به بعد تا مدت ۵ روز درجه حرارت محیط بستر ۱۰ – ۱۲ درجه پائین می آید تا آنکه درجه حرارت به ۲۳ الی ۲۴ درجه می رسد. این درجه حرارت برای کاشت قارچ مناسب خواهد بود.

• اسپر آماده کاشت:

اسپر قارچ را نمی توان مستقیما کاشت زیرا امکان دارد همراه با اسپر قارچ تعداد زیادی قارچهای سمی و غیر مفید وجود داشته باشد. بنابراین بایستی از اسپر آماده کاشت بنام اسپون که در محیط کاملا استریل، محفوظ و سلکته شده رشد کرده و به حالت خواب در آورده اند استفاده نمود.

طرز عمل و تهیه آن بدین ترتیب است که اسپر قارچ خالص شده را در محیط کاملا استریل آزمایشگاه قبلا پرورش داده، بطوریکه میسلیوم قارچ رشد خود را شروع نماید. سپس آن را در حالت عقیم برده و مانع رشد بیشتر آن می شوند و در محیط کاملا استریل و محفوظ بنام اسپون قارچ به فروش می رسانند.

پرورش قارچ دکمه ای در منزل, پرورش قارچ خانگی

نحوه پرورش قارچ

• طرز کاشت اسپون:

یک قطعه اسپون را که در محیط بسته و کاملا استریل محفوظ است باز کرده و به دوازده قطعه کوچک تقسیم کنید.

قبلا قطعه چوبهایی به فاصله ۲۵ سانتی متر در خاک بستر فرو برده وبه این ترتیب سطح خاک را علامت گذاری کنید.

در محل هر سوراخ قسمتی از خاک را تا عمق ۵ سانتی متر با وسیله ای خارج کرده و با دست چپ یک قطعه اسپون بجای آن گذاشته و روی آن را بپوشانید بطوریکه عمق کاشت ۳-۵ سانتی متر از سطح خاک باشد و به همین ترتیب پیش بروید تا کلیه بستر کاشت شود.

• پوشاندن سطح بستر:

ده تا چهارده روز بعد از تاریخ کاشت اسپون، بایستی سطح کشت را به وسیله یک لایه دو سانتی متری خاک استریل شده پوک و منفذدار پوشانده و کاملا آن را مسطح و یکنواخت نمود. در این موقع درجه حرارت بستر بایستی ۵/۱۵ درجه باشد.

باید توجه داشت که در موقع روکش کردن بستر، اسپون ها باید رشد خود را شروع کرده باشند و میسلیوم قارچ در اطراف محلی که اسپون کاشته شده رشد نموده و گسترش پیدا نموده باشند.

در این موقع بوی مطبوع قارچ در محوطه و در محل بستر به مشام می رسد.

• باید کاملا دقت شود تا به هیچ وجه، بستر کشت تکان نخورد و جابجا نشود و مخصوصا اگر تخته کف و طبقات شکم داده و یا قدرت نگهداری بستر خاک را نداشته باشد میسلیوم قارچ ها پاره شده و تمام محصول از بین می رود.

پس از پوشش نمودن سطح بستر، میسلیوم رشد سریع خود را شروع میکند و برای تسریع در رشد میسلیوم، درجه حرارت محیط بایستی بین ۵/۱۶ – ۱۴ درجه باشد. در صورتیکه درجه حرارت محیط کشت خیلی بالا باشد، بکار بردن آهک در مخلوط خاک پوشش بستر صلاح نمی باشد.

• شرایط برای پرورش و رشد قارچ:

تهویه:

تهویه در محیط اتاق کشت باید بطور یکنواخت انجام شود و نبایستی روی سطح کشت را بیش از حد نیاز هوا داد و تهویه در کلیه نقاط اطاق بطور یکنواخت باشد.

• درجه حرارت:

چنانچه درجه حرارت بستر کشت به کمتر از ۱۴ درجه برسد و درجه حرارت محیط اطاق به حدود ۵/۷ درجه برسد بایستی اطراف بستر را با پارچه ضخیم پوشاند تا مانع تبادل حرارت به محیط شود. برای سرعت رشد قارچ می توان درجه حرارت محیط را به ۵/۱۴ درجه رساند و میزان تهویه را بالا برد ولی باید دقت شود که جهت حرکت هوا به طرف سطح قارچ نباشد.

• رطوبت هوا و آبیاری:

در موقع تشکیل قارچ، محیط اطاق احتیاج به رطوبت دارد. بطور متوسط بهترین درجه رطوبت برای کشت بین ۷۰ – ۸۰ درصد می باشد. چنانچه درجه رطوبت هوا از این مقدار کمتر شود سطح کلاهک ها ترک برداشته یا سطح کلاهک قارچ لک دار می شود علاوه بر این سطح بستر خشک شده و احتیاج به آبیاری بیشتری دارد. برای تقلیل میزان رطوبت هوا لازم است در نقاط مختلف اطاق، رطوبت سنج های کار گذاشته شود و بطور مرتب مورد بازدید قرار گیرد. در صورتیکه به علت خشک شدن خاک سطح بستر، احتیاج به آبیاری است.؛ بایستی به وسیله غبار پاش روی سطح خاک آن هم به حدی که آب در سطح بستر جریان پیدا نکند و یا در یک جا جمع نشود آبپاشی کنید. آبیاری را با آب خالص و با درجه حرارت ۳۲ درجه و بسیار با احتیاط انجام دهید.

• درجه حرارت محیط:

چند هفته پس از روکش کردن سطح بستر، میسیلیوم های قارچ تمام سطح بستر را پر نموده و بطور متوسط ۷-۸ هفته پس از کاشت اسپون، قارچ های کوچک سر سنجاقی در تمام سطح کشت ظاهر می شوند. در این موقع درجه حرارت بستر بایستی بین ۱۰ -۱۴ درجه باشد ولی هر اندازه قارچها رشد بیشتری پیدا نمایند می توان درجه حرارت را از ۱۴ به ۵/۱۶ رساند و میزان تهویه را نیز بالا برد ولی باید دقت کرد که جهت حرکت هوا، به طرف سطح قارچ نباشد.

• تقویت خاک بستر:

پس از آنکه قارچها بزرگ شده و نزدیک به برداشت شوند می توان روی سطح بستر کود مایع پاشید ولی باید دقت نمود که روی کلاهک قارچ پاشیده نشود این عمل در بالا بردن میزان محصول بسیار موثر است.

• برداشت محصول:

به محض آنکه رشد قارچ بحد کافی رسید و تاج آن شکل کامل خود را پیدا نمود بایستی قارچهای رسیده را جمع آوری نمود و بطور مرتب در طول بستر کشت، بررسی کرد و قارچهای رسیده را جمع آوری کرد.

قارچهایی که ترک برداشته و چتر آن باز شده باشد ارزش بازاریابی ندارند. علاوه بر این وزن آن کم می شود و همچنین قارچهایی که زودتر از موقع چیده شوند وزن آنها سبک بوده و از قارچهای درجه دو محسوب شده و ارزش غذایی کمتری دارد.

در موقع جمع آوری نباید از سبدهای بزرگ برای این منظور استفاده نمود. زیرا فشار قارچهای روی سبد موجب می گردد که قارچهای زیرین خراش برداشته و سیاه شوند برای جمع آوری قارچ، کافی است کلاهک را در دست گرفته و یک پیچ به آن داده تا پایه آن از زمین جدا شود و بلافاصله ساقه کثیف و آلوده را با چاقوی تیز قطع کرد. و قارچ تمیز را داخل سبد گذاشته و حتی المقدور جمع آوری با دستکش انجام گیرد. بهره برداری هر ۱۵ روز یکبار انجام می گیرد و این برنامه مدت دو تا سه ماه به طول می انجامد.

• بسته بندی:

قارچهای چیده شده را به اطاق سرد و خنک انتقال داده و در اسرع وقت نسبت به درجه بندی آن اقدام نموده و قارچهای لک دار و ناقص و کج و ناجور را جدا کرده و برای مصارف تهیه پودر در قارچ و کچ آپ فرستاده و قارچ های سالم را در بسته های درجه یک و درجه دو به بازار عرضه کنید

 

About the Author:

سایت تخصصی پرورش قارچ مرجع آخرین مقالات و آموزش های پرورش انواع قارچ دکمه ای ، صدفی و گانودرما است.

Leave A Comment