معایب پرورش قارچ دکمه ایی در منزل

//معایب پرورش قارچ دکمه ایی در منزل

معایب پرورش قارچ دکمه ایی در منزل

 • مورد اول از معایب پرورش قارچ :  نداشتن اطلاعات کافی در زمینه تولید قارچ , هیچ سودی برای تان نخواهد داشت و در نتیجه پیشرفتی نیز مشاهده نمی شود . از آن جایی که آغاز پرورش قارچ آسان است , مردم برای یادگیری اصول و کسب اطلاعات لازم در این زمینه تلاش نمی کنند .
 •  کورد دوم از معایب پرورش قارچ : بذر که از اجزای اساسی این کار است , بسیار گران قیمت است . کشاورزانی که وضع مالی مناسبی ندارند ممکن است برای خرید این موارد با مشکل مواجه شوند .
 •  مورد سوم از معایب پرورش قارچ : نداشتن اطلاعات کافی از نکات مثبت و فواید پرورش قارچ نیز می تواند نقشی اساسی در عدم پیشرفت تجارت بازی کند .
 • مورد چهارم از معایب پرورش قارچ :  نداشتن اطلاعات کافی درباره انواع وام ها و کمک هزینه های مالی , به پرورش قارچ کمکی نمی کند .
 • مورد پنجم از معایب پرورش قارچ :  احتمال آلودگی در پرورش قارچ بسیار زیاد است .
 •  مورد ششم از معایب پرورش قارچ : اگر محیط پرورش را همواره تمیز و استریل نگه ندارید , ممکن است از هجوم باکتری ها و عوامل بیماری زا در امان نباشید .
 • مورد هفتم معایب پرورش قارچ :  از آن جایی که میزان آلودگی بالا است , اگر یکی از کیسه های حاوی قارچ آلوده شود , به سایر کیسه ها نیز سرایت می کند .
 •  معایب پرورش قارچ : اگر محیط و رطوبت محیط از حد مجاز بالاتر باشد , در این حالت قارچ ها تجزیه می شوند .
 •  مورد نهم معایب پرورش قارچ در پرورش قارچ دمای محیط از عوامل بسیار کلیدی است . بسیاری از افراد به این موضوع توجه نمی کنند که منجر به ثمر دهی کمتر قارچ می شود . همچنین , کیفیت قارچ نیز پایین می آید .
 •  مورد دهم معایب پرورش قارچ : اگر فردی آلرژی دارد , با برخورد به قارچ ها نیز شرایط مشابهی برایش به وجود می اید . بنابر این بهتر است از ورود وی به اتاق پرورش جلوگیری شود .
 •  نکات منفی و معایبی اندکی برای پرورش تجاری قارچ ها وجود دارد . باید آن ها را کاملا به خاطر بسپارید . اگر بخواهید به پرورش قارچ روی بی آورید , باید حتما از تمامی این اصول مطلع شوید

بیماری ها در هنگام پرورش قارچ

یکی از معایب پرورش قارچ امکان ویروسی شدن آنهاست. قارچ ها گیاهان حساسی هستند و در طول کشت و پرورش ممکن است به انواع بیماری ها و ویرووس ها مبتلا شوند . پس باید کسانی که این شغل را دارند حتما راجع به بیماری های قارچی مطالعه دقیق داشته باشند و بدانند راه پیشگیری از این گونه بیماری ها چیست .

کمپوست های نامرغوب

از دیگر مشکلات و معایب پرورش قارچ میتوان به استفاده نادرست از کمپوست اشاره کرد. مهم ترین عامل رشد قارچ ها استفاده از کمپوست های مناسب است . مهم ترین مشکلی که در این کار وجود دارد نیز استفاده از کمپوست های نامرغوب می باشد . با اطمینان می توان به این نکته اشاره کرد که اگر قارچ ، بستر کشت مناسبی نداشته باشد ، به خوبی رشد نمی کند .

سالن کشت نامناسب

در بعضی مواقع ممکن است قارچ ها به شکل توده های مرجانی رشد کنند که این در واقع یک نوع نقص است و نشان می دهد که سالن کشت دارای تهویه و نور مناسب نبوده . پس بهتر است که برای جلوگیری از بروز این مشکل ، کمپوست ها را به جای مناسب تری منتقل کنید .

اگر گاز کربنیک زیادی در داخل سالن کشت وجود داشته باشد ، قارچ های روییده دارای ساقه های بلند و کلاهک ریز می شوند یا حتی در برخی مواقع ممکن است بدون کلاهک برویند که در واقع یک ظاهر بد برای قارچ است و قدرت بازاریابی خود را از دست می دهد . در برخی مواقع رطوبت محیط کشت مناسب نیست یعنی درواقع می توان گفت وقتی رطوبت محیط کم است ، قارچ چند سانتی متر بیشتر رشد نمی کند و رشد آن کامل نمی شود . رطوبت مناسب سالن پرورش قارچ باید بین 80 تا 90 درصد باشد . برای کنترل رطوبت در این سالن ها از دستگاه رطوبت ساز استفاده می شود . دمای محیط یا سالن باید بین 18 تا 20 درجه سانتی گراد باشد . در صورتی که نور مستقیم خورشید به سالن بتابد یا به هر دلیلی دمای سالن بیش از حد نیاز شود کلاهک قارچ ها تیره می شوند . در این صورت باید کمپوست ها را به مکانی با نور کمتر منتقل کرد .

مهمترین بیماری قارچی و معایب پرورش قارچ

یکی از مهم ترین بیماری های قارچی ورتیسلیومی نام دارد که به دلیل دمای بالا ، رطوبت بالا و هوای راکد به وجود می آید . این بیماری باعث می شود شکاف هایی در سطح کلاهک و ساقه قارچ به وجود آید و قارچ حالت متورم پیدا کند و پوست قارچ کنده شود . به طور کلی احتمال آلودگی در پرورش قارچ زیاد است . اگر محیط کشت استریل و تمیز نباشد باکتری ها و عوامل بیماری زیاد می شوند و باعث خرابی و بیماری قارچ ها می شوند .

کمپوست ها می توانند آلرژی زا باشند ، پس کسانی که به این گونه شرایط و محیط آلرژی دارند نباید به سالن پرورش قارچ وارد شوند . هنگامی که قارچ ها رشد کردند و در هنگام برداشت شاید قارچ ها یا کپک هایی در کنار قارچ های رشد کرده مشاهده کنید . این کپک ها باعث می شوند رشد میسیلیوم ها با مشکل مواجه شود و به رشد قارچ های خوراکی آسیب برساند .

معایب پرورش قارچ – گران بودن بذر قارچ ها

بذر قارچ ها معمولا گران هستند و کسانی که تازه می خواهند این کسب و کار را راه اندازی کنند شاید قدرت خرید بذر را به مقدار کافی نداشته باشند .

مزایای پرورش قارچ:

با وجود معایبی که نام برده شد ، رشد و پرورش قارچ مزایای خاصی نیز دارد به همین دلیل است که امروزه بیش از 1600 واحد پرورش قارچ در ایران وجود دارد . یکی از این مزایا که مهم ترین آن نیز می باشد این است که برای شروع این کار نیاز به سرمایه هنگفت ندارید . حتی می توانید این کار را در زیرزمین خانه خود یا در یک اتاق نیز انجام دهید .

البته که کار در سالن های بزرگ بازدهی بهتری خواهد داشت ، اما اگر کسی از همان ابتدا قادر به اجاره سالن بزرگ نیست می تواند از یک اتاق کوچک استفاده کند . بازدهی محصول در این شغل سریع انجام می گیرد . هر دوره از کشت حداکثر تا 2 ماه طول می کشد و در هر بار می توان مقدار زیادی محصول برداشت کرد . برای پرورش قارچ می توان در هر فصلی از سال اقدام کرد و تقریبا در هر سال می توان 5 بار عملیات برداشت را انجام داد .

قارچ های طبیعی تنها در فصل بهار می رویند اما قارچ های پرورشی را در هر فصلی از سال می توان پرورش داد زیرا دما و رطوبت در سالن های کشت قارچ کنترل می شوند . مواد مورد نیاز برای کشت قارچ به آسانی در کشور یافت می شود. از کمپوست و کاه گرفته تا بذر قارچ . قارچ ها هم انواع خوراکی دارند و هم در موارد دارویی استفاده می شوند زیرا قارچ ، غذایی سالم و سرشار از فیبر و پروتئین است .

قارچ های خوراکی و پرورشی انواع گوناگونی دارند . قارچ هایی مانند قارچ دکمه ای سفید ، قارچ صدفی و قارچ شیتاکه که از جمله این قارچ ها می باشند و به مقدار زیادی در ایران تولید می شوند . مصرف این نوع قارچ های خوراکی بسیار زیاد بوده و در انواع خوراکی ها نیز از آنها استفاده می شود . قارچ ها به صورت کنسرو تنها یا به همراه لوبیا چیتی و در سوسیس و کالباس و در سس ماکارونی نیز اسنفاده می شوند . تقریبا در همه شهر های ایران می توان قارچ را پرورش داد زیرا قارچ های پرورشی در محیط های بسته و بدون نور خورشید پرورش داده می شوند و به زمین های کشاورزی وسیع نیاز ندارند.

About the Author:

سایت تخصصی پرورش قارچ مرجع آخرین مقالات و آموزش های پرورش انواع قارچ دکمه ای ، صدفی و گانودرما است.

One Comment

 1. […] پرورش قارچ نیاز به دو پروانه کاری است یکی پروانه نظام صنفی و دیگری […]

Leave A Comment